Vedenie Božím Duchom - zamyslenie na 22. týždeň v roku 2017


Vedenie Božím duchom
Predstavte si, že ste teenager a práve ste sa presťahovali do celkom nového prostredia. Chcete si nájsť nových priateľov, no neviete, kde začať. Začne vás obliehať samota a úzkosť... Kde nájdete pomoc?
Alebo si predstavte, že sa Vám pokazí auto kdesi na odľahlom mieste. Nič dookola nejazdí, ba ani mobil nefunguje, signálu niet. Auto sa nedá naštartovať a tlačiť ho nemá veľký význam. Aj prisľúbená servisná podpora NONSTOP 24 hodín denne Vám je teraz nič platná, keďže ich nemáte ako kontaktovať.  Kde nájdete pomoc? Ako a na koho sa obrátiť?
Predstavte si, že obedujete s niekoľkými známymi a reč sa začne točiť okolo náboženstva a viery. Jeden z nich sa Vás opýta, prečo veríte v Pána Ježiša? Viete, že väčšina ľudí, čo sú pri stole, nie sú kresťania. Kde nájdete pomoc? Ako nájsť tie správne slová? Čo urobiť, čo povedať?
Pán Ježiš nám pri svojom vstúpení na nebesá prisľúbil pomoc Ducha Svätého, Božieho Ducha, ktorý nás vedie a sprevádza nielen bežnými udalosťami nášho života, ale aj zložitým riešením úloh a problémov nášho vnútra. V liste Rímskym 8,26 je doslova napísane: "A tak aj Duch prichádza na pomoc našej mdlobe."
Niekedy možno až zúfalo pomoc potrebujeme. Hľadáme okolo seba niečo, čo nás vytrhne z problémov... Kto nám poradí, čo máme robiť? Kto nám dá silu urobiť to, čo je správne?
Táto téma napadla aj autorovi jedného dávneho článku istého časopisu vtedy, keď  cestou po meste videl na jednej reštaurácii ceduľku s nápisom: Hľadáme výpomoc, informácie vo vnútri. Vedúci zrejme potreboval nejakú lacnú pracovnú silu,, zrejme s najnižším platom a chcel, aby záujemcovia prišli za ním do vnútra. Sám si potreboval vybrať toho, kto vyhovuje jeho požiadavkám. Skrátka hľadal pomoc.
Medzi tým, čo urobil tento vedúci a medzi tým, čo by sme mali robiť mi, keď potrebujeme pomoc, je veľký rozdiel. My nemusíme dávať na dvere ceduľu: Potrebujem pomoc. Z nášho uvedeného biblického textu doslova vyplýva, že ak nasledujeme Ježiša Krista, máme už pomoc vo svojom vnútri. Máme Božieho Ducha, ktorý nám má byť ku pomoci. On je pripravený, ochotný a schopný pomôcť nám vtedy, keď to potrebujeme. Pomáha nám dokonca i povedať Bohu o našich potrebách, keď sme životom tak zmetení, že ani nevieme, čo vlastne potrebujeme. Ak aj dnes potrebujeme pomôcť, informujme sa vo vnútri -  obráťme sa k Duchu Svätému. On nám poradí, čo máme robiť.
Každý sám sa môžeme trebárs aj teraz zamyslieť... - Ako mi Duch, ktorého mám vo vnútri v sebe, pomohol v minulosti...? Uvedomil som si vôbec, že to bola Jeho pomoc? S čím by som potreboval pomôcť práve teraz? S čím zajtra? Tento týždeň? Otázok v tomto ohľade môže byť veľmi veľa. U každého z nás je to individuálne. Je však výborné, keď si uvedomíme, že Boh nám dal ducha múdrosti a sily, ktorý nám vždy dobre poradí, ak o Jeho pomoc stojíme a ak naplno veríme Jeho vedeniu.
Autor: Ján Paciga - Dátum: 29.05.2017

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu