Svetový deň pamiatky obetí dopravných nehôd

Nezvyčajný pohľad sa naskytol v tretiu novembrovú nedeľu večer pred Evanjelickým kostolom Cyrila a Metoda v Bardejove, kde si mohli okoloidúci všimnúť vozidlá policajtov, hasičov a zdravotných záchranárov. Tí sa zúčastnili na pietnej spomienke konanej pri príležitosti Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd.
Túto spomienku inicioval Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR s podporou bardejovského cirkevného zboru a za aktívnej účasti všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému. Prítomní boli plk. Ing. Dušan Novotný, riaditeľ OR HaZZ, plk. JUDr. Jozef Sliva, riaditeľ ODI OR PZ, pplk. Ing. Jaroslav Baran, riaditeľ OPP OR PZ, pplk. JUDr. Miroslav Maťaš, PhD., zástupca riaditeľa OO PZ a npor. Milan Sabol, operačný dôstojník KR HaZZ, ako aj viacerí službukonajúci policajti, hasiči a zdravotnícki záchranári.
Senior Šarišsko- zemplínskeho seniorátu a zborový farár ECAV v Bardejove, Mgr. Ján Velebír, zdôraznil význam a opodstatnenie tejto ojedinelej aktivity, ktorá sa v Bardejove uskutočnila po prvýkrát. Božím slovom sa prítomným prihovoril mjr. Mgr. Matúš Vongrej, duchovný Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR z vysunutého pracoviska v Prešove. Zdôraznil, že problematika dopravných nehôd sa dotýka i nášho života, pretože sa môže prihodiť každému z nás. Pripomenul, že naša smrť- keď nastane- je stretnutím s Bohom, preto by sme ako kresťania nemali myslieť len na časný život, ale aj na život po našej smrti, na život vo večnosti.
Prítomní vzdali úctu všetkým obetiam dopravných nehôd, vyjadrili sústrasť pozostalým a v modlitbách mysleli aj na mnohých ťažko zranených, ktorým nehoda radikálne zmenila život. Zaznela nepriaznivá štatistika dopravných nehôd, kde najmä v Prešovskom kraji počty usmrtených oproti minulému roku značne stúpli.
„Ja som svetlo sveta, kto mňa nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“ Mysliac na všetkých, ktorí zahynuli na cestách po celom Slovensku, zapálili zástupcovia jednotlivých zložiek sviece, ktoré symbolizujú práve to Svetlo- Ježiša Krista. 
V oblasti prevencie môžu nemalou mierou prispieť aj reflexné prvky, ktoré si mohli účastníci spomienkových služieb Božích vyzdvihnúť pri východe z kostola. Medzi preventívnymi prvkami, ktoré zabezpečil Okresný dopravný inšpektorát v Bardejove, nechýbali DVD nosiče pod názvom Nehoda nie je náhoda, ale i reflexné pásiky či alkotestery.

Autor: Matúš Vongrej, Foto: Matúš Vongrej - Dátum: 27.11.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 362


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu