S prezidentom SR na Ukrajine odovzdali humanitárnu pomoc

Generálnemu duchovnému OS a OZ SR plk. Mgr. Marianovi Bodolló sa pri návšteve prezidenta SR Andreja Kisku na Ukrajine dostalo cti byť v jeho sprievode a zúčastniť sa symbolického odovzdávania v poradí už piatej etapy humanitárnej pomoci SR pre vojnou postihnutých ľudí východnej Ukrajiny. Slovenská republika v priebehu niekoľkých mesiacov poskytla tejto krajine oblečenie, prikrývky, lieky a ďalší potrebný nevyhnutný materiál v celkovej výške viac ako 978 tis. eur aj s pričinením Ministerstva obrany SR a  Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR (Ústredie).
Ústredie dlhodobo spolupracuje na aktivitách humanitárnej pomoci všade kde je vojna a snaží sa prepájať okruh subjektov, ľudí aj tém pri poskytovaní nevyhnutnej pomoci. Využíva pri tom možnosti spolupráce s nasadenými vojakmi v operáciách a misiách v krízových oblastiach ale aj cirkev a iné kresťanské a mimovládne organizácie. Tak tomu bolo aj teraz, keď sa jej zamestnancovi dlhodobému aktivistovi humanitárnej pomoci Ing. Milanovi Gajdošovi podarilo prepojiť zasielanú pomoc v hodnote viac ako 100 tis. eur s možnosťami distribúcie obetiam známych udalostí na Ukrajine prostredníctvom Kyjevskej pravoslávnej cirkvi. Nadviazaním spolupráce  s jej oddelením sociálnych služieb a dobročinnosti chce Ústredie pomáhať v zmysle kresťanského učenia lásky k blížnym - ako hovorí apoštol Pavel:  „Jedni druhých bremená znášajte a tak naplníte zákon Kristov.“ (Galaťanom 6, 2).

Generálny duchovný sa po prílete na medzinárodné letisko Borispoľ v Kyjeve dňa 20. mája 2015  a po oficiálnom privítacom ceremoniáli spolu s delegáciou prezidenta SR a viceprimátorom Kyjeva Michailom Raduckim presunul do Parku večnej slávy k Hrobu neznámeho vojaka. Položením vencov a minútou ticha si uctili obete vojny.

Po stretnutí s prezidentom Petrom Porošenkom v budove Administrácie prezidenta Ukrajiny a následnými stretnutiami s predsedom ukrajinského parlamentu (Najvyššej rady Ukrajiny) Volodymyrom Groysmanom a premiérom Arsenijom Jaceňukom slovenská delegácia navštívila Národný onkologický inštitút.  Prezidenta SR privítal riaditeľ kliniky spolu s ministrom zdravotníctva, nasledoval krátky príhovor prezidenta SR Andreja Kisku k malým pacientom, ktorí zvádzajú svoje boje s nádorovými ochoreniami. Bolo dojemné sledovať úprimné dojatie matiek, ktoré počúvali prezidenta s vďakou za pomoc, ktorej sa im dostalo od susednej krajiny.
Prezident priamo na oddelení detskej onkológie odovzdal tri certifikáty, ktoré symbolizovali realizovanú humanitárnu pomoc: Pre detskú onkológiu, pre Medzinárodnú asociáciu na podporu Ukrajiny a pre Kyjevský patriarchát ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý prevzal jej poverený zástupca Bohdan Tymošenko.

Na druhý deň sa generálny duchovný stretol s najvyšším predstaviteľom Kyjevského patriarchátu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi J. S. Filaretom. Patriarcha poďakoval Slovenskej republike za pomoc, ktorú považuje za prejav kresťanskej solidarity, zároveň vyjadril nádej, že spolupráca s Ústredím sa  bude rozvíjať aj v budúcnosti.     
 

Autor: Ján Ondrejčin, Foto: archív UstrEPS - Dátum: 25.05.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 371


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu