Policajný a hasičský výstup vo Vysokých Tatrách - 9. ročník

Posledný septembrový víkend sa  v nádhernom prostredí Vysokých Tatier stretlo 242 účastníkov  policajného a hasičského výstupu s cieľom zdolať tentoraz  vrchol Slavkovského štítu.  Krásna akcia, ktorá  už má svoju tradíciu  a tento rok sa konala už deviatykrát, opäť  zaujala možnosťou pobudnúť v prírode, s kolektívom, rodinou či partiou ľudí, ktorí mali spoločný cieľ.
Téma „cieľ“ nás sprevádzala aj oficiálnym začiatkom výstupu, ktorý sme  spoločne zahájili na Hrebienku, oficiálnym úvodom a spoločnou fotografiou. Aj keď bol cieľ – Slavkovský štít - jasný od začiatku samotných príprav na výstup, poveternostné prognózy a podmienky v deň výstupu, spoločne s odporúčaním Horskej záchrannej služby nám nedovoľovali tento cieľ dosiahnuť. Aj napriek tomu sme sa  stretli v hojnom počte a v úvodnom slove sme mohli počuť, že nie len  cieľ je dôležitý ale aj samotná cesta. Cesta, prostredníctvom ktorej môžem budovať vzťahy, na ktorej sa so svojim blížnym môžem porozprávať v inej atmosfére, inom prostredí, ako len pracovnom, cesta, na ktorej sa môžem zdieľať, na ktorej môžem dávať i prijímať uistenie, že na svojej životnej púti nie som sám.
Okrem toho sme si pripomenuli, že v živote ide o viac, ako len o túru na vrchol. Mnohokrát sa musíme popasovať so závažnými životnými okolnosťami, ktoré prichádzajú. Vtedy potrebujeme oporný bod, vieru, ktorá pomôže človeku, aby v ťažkých chvíľach nezatrpkol, ale naopak, skrze skúšky rástol a stával sa vnímavejším a láskavejším voči potrebám druhých.
Po úvodnom slove, odznela modlitba a požehnanie na cestu. Horská záchranná služba pre nepriaznivé poveternostné podmienky odporučila ísť maximálne po Téryho prípadne Zbojnícku chatu. Našli sa aj odvážlivci, ktorí tam zavítali, no väčšina účastníkov zvolila nenáročnú trasu na Zamkovského chatu. Napriek počasiu si každý účastník užil nielen prírodu ale aj vzájomné spoločenstvo na trase, na ktorú si trúfol. Vďaka Pánu Bohu sme sa všetci, obohatení o spoločné zážitky,  mohli živí a zdraví stretnúť na východzom stanovisku – Hrebienku. V nedeľu sa niektorí mohli stretnúť aj na Službách Božích v evanjelickom kostole v Starom Smokovci, ktoré slúžil domáci evanjelický farár Pavel Kušnír spolu s riaditeľom Úradu ekumenickej pastoračnej služby MVSR pplk. Mgr. Milanom Petrulom. Aj týmto spôsobom sme mohli poďakovať Pánu Bohu za spoločne strávený čas.
Už teraz sa tešíme na budúci jubilejný 10. ročník výstupu, ktorý bude podporený aj zahraničnou účasťou  v termíne 28-30.september 2018 so zaujímavou trasou zo Štrbského plesa na Štrbský štít. Tento končiar nie je značkovanou turistickou trasou, preto určite výstup naň bude zaujímavý.  Prípravy na ďalší ročník začínajú už v najbližších dňoch a už teraz naň všetkých srdečne pozývame.

Autor: Milan Petrula, Foto: Milan Petrula - Dátum: 29.09.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 548


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu