Pietne spomienky na obete horských nešťastí v Liptove

Prelom októbra a novembra je obdobím ešte intenzívnejších spomienok na našich blízkych, ktorých Pán Boh odvolal z tejto časnosti. Nie raz sa aj na prechádzke prírodou stane, že sa život človeka náhle skončí. Naši kolegovia a priatelia z Horskej záchrannej služby o tom vedia svoje a mohli by dlho rozprávať o množstve nešťastí, ktoré ľudí zaskočia v náročnom, ale aj na pohľad jednoduchom horskom teréne. S odvahou a nasadením títo záchranári pomáhajú ľuďom aj tam, kde by človek povedal, že sa skutočne nedá ani dostať. Sme na nich právom hrdí. Často sú to nadľudské výkony, ktoré členovia Horskej záchrannej služby podávajú pri záchrane človeka.

Niekedy sa však pomôcť nedá. A tak nasleduje už len mlčky a s pokorou zniesť nehybné telo turistu či horolezca do prístupného terénu a odovzdať ho jeho najbližším. Spolu s nimi, sme si aj tohto roku s úctou spomenuli na obete horských nešťastí. Profesionálni aj dobrovoľní členovia HZS pripravili viacero pietnych spomienok. Jedna z nich sa konala v nedeľu 11. októbra 2015 na symbolickom cintoríne obetí Západných Tatier v Žiarskej doline. Aj pochmúrne a hmlisté počasie tatranskej prírody bolo znakom smútku a spomienok na zosnulých priateľov, kolegov, rodinných blízkych. Ekumenickú pobožnosť v rámci pietnej spomienky viedli duchovný Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR Ján Paciga, duchovný Vikariátu MV SR Marcel Senderák a Slovo Božie kázal riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR Milan Petrula.

Ďalšia pietna spomienka sa konala v sobotu 7. novembra 2015 na symbolickom cintoríne obetí Nízkych Tatier v Demänovskej doline. Spomienkovú pobožnosť tu viedol duchovný Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR Ján Paciga, ktorý v príhovore okrem iného poďakoval za obetavú činnosť horských záchranárov, za ich pomoc ľuďom v núdzi, za ich prácu, ktorá je pre nich životným poslaním. Spomienkami sa nieslo spoločné prianie účastníkov, aby obetí v horách bolo čo najmenej, aby Pán Boh sprevádzal, viedol a obdaroval zdravým úsudkom každého, kto sa do nich vyberie.

Autor: Ján Paciga, Foto: Ján Macek, Peter Klepáč - Dátum: 11.11.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 287


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu