Návšteva Bosny a Hercegoviny mala vianočný charakter

Návšteva prezidenta SR Andreja Kisku a ministra obrany SR Petra Gajdoša 20. decembra 2016 v Bosne a Hercegovine mala popri  svojej oficiálnej časti - pozdravenia slovenských  vojakov pôsobiacich v operácii Európskej únie EUFOR ALTHEA aj svoj duchovný a humanitárny rozmer. V sprievode najvyšších predstaviteľov brannej moci boli tiež cirkevní hodnostári: predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik a ordinár  Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek. Počas návštevy generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika, ktorý navštívil miesta pôsobenia slovenských vojakov operácie EUFOR ALTHEA prvý krát, generálny duchovný ekumenickej pastoračnej služby plukovník Marian Bodolló odovzdával humanitárnu pomoc. Spolu tak dodali oficiálnej návšteve pravý vianočný a kresťanský náboj zároveň.  

Humanitárna pomoc v celkovej hodnote vyše 22 tisíc eur sa po počiatočných peripetiách na hraniciach šťastne dostala do mesta Foča, kde za prítomnosti veliteľa LOT tímu Foča majora Branislava Krajčíka  prevzala pomoc  Slovenskej republiky Snežana Kováčová, predsedníčka regionálneho združenia Červeného kríža, pri preberaní s dojatím povedala: “Veľmi si ceníme pomoc, ktorú slovenskí vojaci poskytujú počas svojho pôsobenia v operácii EUFOR ALTHEA našim občanom. Nie je to prvý dar. Materiál nám výrazne pomáha v činnosti našej organizácie, ktorá pôsobí v regióne Bosny, ktorá trpí veľkou mierou nezamestnanosti a mnohí jej obyvatelia, najmä starí ľudia a deti žijú v malých odľahlých horských dedinách.“

Kamión s pomocou došiel v neskorých večerných hodinách, okrem slovenských vojakov ho v Centre červeného kríža (CČK Foča) pomáhali vykladať dobrovoľníci CČK Foča a miestni občania. Plukovník Marián Bodolló pre médiá vysvetlil, že humanitárna pomoc pozostáva z dvoch paliet oblečenia a hračiek pre deti, oblečenia pre dospelých, ktoré pochádzajú zo zbierky organizovanej duchovnými EPS AOS Liptovský Mikuláš kpt. Viktorom Sabom a npor. Simonom Czapom zo Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce.

Palety obsahovali 700 kusov hygienických balíčkov a detské plienky a materiálna pomoc z ministerstva vnútra. Najmä vlnené prikrývky a spacie vaky. Okrem toho dostalo CČK Foča  finančný dar 5 tisíc eur z prostriedkov rezortu Ministerstva zahraničia a európskych záležitosti SR. „Som rád, že celá prospešná akcia, ktorá robí v tomto ťažko skúšanom regióne Balkánu veľmi dobré meno Slovensku a jeho ozbrojeným silám sa podarila vďaka vzájomnej súčinnosti a pomoci rezortov obrany, vnútra a zahraničia. V tejto pomoci chceme pokračovať aj v budúcnosti,“ zdôraznil po odovzdaní humanitárnej pomoci generálny duchovný.

* V operácii EUFOR ALTHEA v súčasnosti pôsobí 41 slovenských vojakov (z toho tri ženy) a Slovenská republika je v súčasnosti vedúcou krajinou v Koordinačnom centre  (LCC) pre styčné a pozorovacie tímy (LOT) tímy na území celej Bosny a Hercegoviny.

Autor: Jozef Žiak, Foto: Jozef Žiak - Dátum: 22.12.2016
Hodnotenie:
Čítanosť: 428


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu