Hlavní vojenskí kapláni z celého sveta v starobylom Portsmouth

Každoročne sa koncom januára a začiatkom februára koná Medzinárodné stretnutie hlavných vojenských kaplánov. Jeho 28.ročník sa uskutočnil v dňoch 30.1. – 3.2.2017 v prístavnom meste Porstmouth vo Veľkej Británii. Konfesionálne zastúpenie býva vždy veľmi pestré. Stretávajú sa kresťania pravoslávni, rímsko a gréckokatolícki, anglikáni,  protestanti, moslimovia a židia. Úvodný večer začal tradičnou anglikánskou Bohoslužbou, ktorú výrazne oživil hudobný sprievod vojenského telesa kráľovského námorníctva. Po ňom nasledoval gala večer v slávnostných rovnošatách.

Téma tohtoročnej konferencie bola ,,Náboženstvo vo verejnom priestore – úloha a funkcia vojenského duchovného.“ To, že sekularizácia je všadeprítomnou skutočnosťou je fakt a berú ho na vedomie aj v spoločnostiach, ktoré neprešli tvrdou ateizáciou. Ako jedna z odpovedí na ňu bola prednáška anglikánskeho reverenda námorníctva dr. Phila McCormicka PhD, ktorý povedal: ,,Na kreovaní morálky spoločnosti a vytvorení jej rámca má stále svoju úlohu aj náboženstvo vychádzajúce zo židovsko – kresťanských koreňov.“  Bola v tom nielen určitá výzva, ale najmä povzbudenie pre kresťanských kaplánov nevzdať sa svojich pozícií. Aby sa o tom len nerozprávalo, prirodzenou súčasťou boli ranné modlitby protestantov, omše rímskych katolíkov, a chvály zástupcov pentakostálnych cirkví.  

Okrem dní naplnených prednáškami, diskusiami v pracovných skupinách, to bolo stretnutie spojené aj s prehliadkou  miestnych pamätihodností a zámku Windsor. Ako prekvapenie hostiteľov pre všetkých kaplánov bolo prijatie vojvodkyňou Camillou. Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa z Cornwallu je druhou manželkou britského korunného princa Charlesa. So všetkými kaplánmi si nielen podala ruku, prehodila pár slov, ale pozvala ich na tradičný čaj o piatej.
Posledný deň je vždy spojený s vyhodnocovaním,  prípravami k aktivitám v danom roku ale aj plánovaním úloh na ďalší rok týkajúcich sa hlavných kaplánov, ich spolupracovníkov, ale aj všetkých slúžiacich v zbrani.

Budúci rok sa stretnutie uskutoční vo Fínsku.

* Prvé stretnutie sa uskutočnilo vo februári 1990 a EUCOM (The United States European Command) koordinovalo konferenciu pre generálnych duchovných, ordinárov a generálnych vikárov duchovných služieb členských krajín NATO v Stuttgarte. Úlohou vtedajšej konferencie bolo napomôcť spolupráci a vzájomnej komunikácii medzi duchovnými počas spoločných operácii NATO. V nasledovných rokoch sa konferencia dvakrát rozšírila - najprv na Americko-európsku konferenciu predstaviteľov duchovných služieb, potom na Medzinárodné stretnutie hlavných predstaviteľov vojenských duchovných služieb (IMCCC - International Military Chief of Chaplains Conference).
 

Autor: Marian Bodolló, Foto: Marian Bodolló - Dátum: 07.02.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 364


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu