Duchovný rast alebo...vedení Svätou Trojicou - zamyslenie na 23. týždeň v roku 2017


"Boh Ho nadmieru povýšil a dal Mu meno nad každé meno, aby sa v Ježišovom mene skláňalo každé koleno tých, čo sú aj na nebi, aj na zemi, aj pod zemou; a každý jazyk aby na slávu Boha Otca vyznával, že Ježiš Kristus je Pán."   (Fil.2,9-11)
Svätá Trojica je snáď tým najúžasnejším príkladom dokonalej súhry a vzájomného pevného prepojenia. Každá z osôb Svätej Trojice má pre spasenie človeka svoje pevné miesto a význam. Boh Otec sa o nás s láskou stará. Dal za naše hriechy svojho Syna, ktorý nám priniesol spasenie. A Duch Svätý nás vedie, radí a povzbudzuje vo viere. Podporuje nás aj v našom duchovnom raste. Ako to však s tým našim rastom skutočne je? Telesne sme vyrástli takmer všetci. Aj Pán Ježiš vyrástol z maličkého dieťaťa, stal sa Spasiteľom, bol vyvýšený nad všetko a my máme tú česť, že mu môžeme patriť a odovzdať sa mu so všetkým, čo máme..., Napadlo mi však, že aj my by sme mali stále rásť. Dospelí už samozrejme telesne rásť nebudeme, ale bolo by dobré, keby sme rástli duchovne.
Keď vidíme rásť deti, často vidíme, že rastú ako z vody. Pred časom v istých novinách vyšiel článok, kde hneď na titulke bola fotka s nadpisom: Detičky rastú ako z vody. V článku sa písalo o tom, že doktorka Lamplová z Univerzity v USA strávila štyri mesiace presným meraním štyroch novorodencov a objavila, že skutočne rastú cez noc niektoré až o 19 milimetrov. Doslova tam napísala: Deti vyrastú v priemere 13 mm za 24 hodín. Za každým taký rýchlym obdobím rastu nasleduje obdobie od dvoch do 28 dní, kedy deti naopak nerastú vôbec. Lamplová ďalej uviedla, že deti sú živšie pred obdobím rastu a po ňom zase radi spia.
Samozrejme, pokiaľ sa v najbližšom období nechystáte odborne pracovať s deťmi, tieto informácie pre Vás nie sú príliš zaujímavé. Ale pointa príbehu ešte len príde. Keď som tak o tom všetkom premýšľal, napadlo mi, ako asi rastieme duchovne. Povyrastieme o kúsok každý deň? Možno. Ale s väčšinou z nás je to asi podobné, ako s tými malými deťmi. Po období rýchleho duchovného rastu v našich životoch nasleduje obdobie ospalosti. Duchovný rast môže byť spôsobený tým, čo sme práve čítali v Biblii, počuli v nejakej dobrej kázni, videli dokument, zažili osobne, alebo spozorovali u priateľa. Nech už je však spôsobený čímkoľvek, potrebujeme duchovne rásť.
Skúsme sa teda ponoriť do svojho vnútra každý sám a premýšľajme: Deti k rastu potrebujú dobrú výživu. Pre duchovný rast je nutná Božia výživa. Akú výživu prijímam, aby som mohol duchovne rásť?? Nenachádzam sa práve v ospalom období? Čo s tým môžem robiť?? Poddať sa tomu, alebo si prečítať nejakú dobrú kresťanskú knihu?? Nemohol by som sa za to modliť so svojimi priateľmi??...
Pane Ježiši, Teba chválim ako úžasného Pána môjho života. Vstúp do môjho srdca, aby som rástol vo viere a aby som sa mohol stále radostnejšie skláňať pred Tebou a vyznávať, že Ty si mojim Pánom. amen
Autor: Ján Paciga - Dátum: 05.06.2017

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu