Cudzinci a pútnici na zemi

Obrázok k článku
Kresťania sa na začiatku svojich dejín nazývali cudzinci a pútnici na zemi. Chceli tým vyjadriť, že sú na ceste a ešte nedošli do cieľa.
Pod týmto označením sa niesli aj všetky bohoslužby a spoločné diskusie či „workshopy“ 65. Medzinárodného stretnutia protestantských vojakov (Rassemblement International Militaire Protestant - RIMP) v Méjannes-Le-Clap v južnom Francúzsku. Počas štyroch dní ( 16. – 19. jún 2016) rezonovala táto aktuálna téma aj v hlavách 30 účastníkov zo Slovenska, ktorí na úkor svojich dovoleniek a voľného času prišli na toto stretnutie takmer 400 príslušníkov ozbrojených zložiek z viac ako desiatky štátov sveta, aby sa vzájomným spoznávaním a prijímaním zbližovali a napomáhali pokojnému spolunažívaniu národov na zemi. Pod vedením hlavného kaplána francúzskeho protestantského duchovenstva (Stéphane Remy) a tímu pre Medzinárodné stretnutie protestantských vojakov sme sa učili  uvádzať do praxe kresťanské etické pohľady a nebojácne pred svetom vyjadrovať svoju nádej v príchod lepšieho kráľovstva.
Okrem duchovných cvičení sme podnikli i niekoľko fakultatívnych výletov do okolitej prírody a starobylých miest s antickými a stredovekými pamiatkami. Napríklad sme navštívili rímsku stavebnú pamiatku Pont du Gard a mesto Árles, ktoré má mnoho antických pamiatok. V rámci harmonogramu cesty do Francúzka a späť sme využili prestávky na návštevu perly azúrového pobrežia – Nice, prímorského letoviska Port Grimaud, „mesta pápežov“ Avignonu a na Jadrane sme strávili deň v chorvátskom letovisku Umag.

Modlitba:
Vyruš nás, Pane,
keď sme plní seba.
Keď sa naše sny stali skutočnosťou,
pretože sme snívali príliš málo,
pretože sme sa plavili príliš blízko popri brehu.
Vyruš nás, Pane!
Keď s plnosťou toho, čo máme,
stratili sme smäd po živej vode,
keď sme sa zamilovali do sveta,
prestali snívať o večnosti a
zabudli na naše úsilie o novú zem.
Dovolili sme, aby naša vízia neba stratila na intenzite.

Rozhýbaj nás, Pane,
k tomu, aby sme viac odvážnejšie
prenikali do vzdialenejších morí,
kde búrky svedčia o Tvojej všemohúcej sláve,
kde stratiac pohľad na pevninu,
začneme sa orientovať podľa hviezd.
V mene Toho, kto posunul späť obzory našich nádejí
a vyzval odvážnych k nasledovaniu.
Amen.

(Modlitba, ktorá zaznela v úvodnej bohoslužbe vo štvrtok 16. júna 2016 .Je prevzatá od emeritného arcibiskupa Desmonda Tutu, ktorý ju upravil z pôvodnej modlitby od sira Francisa Drakea.)

Autor: Ján Ondrejčin, Foto: RIMP - Dátum: 24.06.2016
Hodnotenie:
Čítanosť: 362


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu