Clementisove dni 2019

Každoročne sa pri príležitosti spomienky na politika, právnika a spisovateľa Vladimíra Clementisa usporadúvajú v našom meste slávnostné dni, venované tomuto vzácnemu rodákovi. Organizátormi sú Mesto Tisovec a obce Pohorelá a Závadka nad Hronom. A nebolo tomu inak ani tohto roku.
V piatok 20. septembra sme zorganizovali Slávnostný koncert venovaný obetiam represálií 50-tych rokov v evanjelickom kostole, na ktorom vystúpili členovia Mužského spevokolu Sama Daxnera a pedagógovia ZUŠ Tisovec. Všetkým prítomným sa prihovoril generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch Slovenskej republiky, plk. Marian Bodolló a okrem iného povedal: ,,Myslime na všetky tie súčasné i minulé obete, myslime na tie krvavé rany nášho sveta, nechajme ich prehovoriť do nášho svedomia, nezatvárajme oči pred tými temnými pravdami nášho sveta. Pretože práve v tých ranách, keď ich neignorujeme, keď nedávame prednosť lži pred pravdou, keď sa neprispôsobujeme moci, ktorá sa opiera o lož, vtedy sa stretávame s tou mocou Božou, ktorá je silnejšia ako smrť. " Vo svojom príhovore spomenul nielen Dr. Vlada Clementisa, ktorý sa stal symbolom obetí komunistickej mašinérie, ale i ďalšie z obetí, pána farára Ondreja Koča st., pôsobiaceho práve v 50-tych rokoch minulého storočia v Tisovci, rovnako aj Petra Zaťka, národohospodára a spolufinanca SNP, ktorý za svoju činnosť bol potom prenasledovaný a umiestnený do Tisovca.
Slávnostný koncert ukončil Spevácky zbor Quirin z Revúcej svojím vynikajúcim vystúpením. Právom si zaslúžili búrlivý potlesk a standing ovation.
V sobotu 21. septembra si zúčastnení pripomenuli 117. výročie narodenia a 67. výročie úmrtia Dr. Vlada Clementisa na Diaľkovom prechode Clementisovou cestou. Krásne slnečné počasie vylákalo do prírody a na turistiku mnoho peších turistov, ako i cykloturistov. Viacerí šli z Tisovca vlakom na Zbojská, pokračovali cez Kučelach až na Burdu, kde sa stretli s turistami vychodivšími z Pohorelej a Závadky nad Hronom. Pri dobrom guľáši od Mestských lesov Tisovec si mnohí zaspomínali na prvé ročníky prechodu, na priateľov, ktorí už nie sú medzi nami, a deti z prvých ročníkov sem prichádzajú už so svojimi deťmi. Veď prvý pochod sa konal 18. septembra 1982 a tento rok  to bol už 38. ročník. Z podujatia spomienky na Vladimíra Clementisa a samotného turistického pochodu Clementisovou cestou stala tradícia, na ktorú sa vracajú ľudia do Tisovca každý rok a takto si uctia tak významnú osobnosť akou bol Clementis a zároveň posilnia priateľské vzťahy, ktoré tu za tie roky medzi ľuďmi vznikli.
Turisti prešli v sobotu od 15 do 25 kilometrov. Nakoniec sa všetci stretli v Tisovci pri pamätníku Dr. Vladimíra Clementisa, aby si položením vencov uctili jeho pamiatku. Pietneho aktu sa zúčastnili predstavitelia mesta Tisovec s primátorkou Mgr. Irenou Milecovou, predstavitelia obcí Pohorelá a Závadka nad Hronom, družobnej obce Ludgeřovice,  zástupcovia Smeru-SD, zástupcovia Mladej demokratickej ľavice, ako i ostatní turisti. Vo svojom príhovore primátorka mesta Tisovec poďakovala všetkým organizátorom za chuť a vôľu pokračovať v podujatí, ktoré spája ľudí nielen z dvoch dolín Muránskej planiny, ale z celého Slovenska. Ocenila, že ani mladí ľudia nezabúdajú na odkaz Vlada Clementisa. O tom, že na neho nezabúdame ani v Tisovci, svedčí aj oprava jeho pamätníka v týchto dňoch, ktorý sa stane dôstojným pietnym miestom.

Autor: Marian Bodolló, Foto: Marian Bodolló - Dátum: 30.09.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 182


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu