Cestovateľský seminár Úradu EPS MV SR - tentokrát v Slovinsku

Cestovateľský seminár úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR -  spoznávanie práce Polície a hasičov v krajinách EU, tento krát v Slovinsku.

Pár postrehov z týždňa prežitého v Slovinsku.

Po cestovateľských seminároch úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, ktoré sa v minulosti konali v Nemecku, či Francúzsku, sme sa tento rok vydali spoznávať našich kolegov,  tak často zamieňaných zo Slovenskom, zo  Slovinska. Spolu 33 policajtov a hasičov či občianskych zamestnancov ministerstva vnútra SR sa v dňoch 1.-8. októbra 2016 zúčastnili pod vedením duchovných úradu EPS Milana Petrulu a Jany Tabačkovej, cestovateľského seminára zameraného na spoznávanie práce polície, hasičov i horských záchranárov, spoznávanie duchovných hodnôt,  kultúrneho dedičstva i prírodných krás Slovinska.

Prvý deň bol venovaný cestovaniu, ubytovaniu a spoločnému večeru. V nedeľu dopoludnia sme spoločne navštívili služby Božie v Moravskych Topliciach. Toto kúpeľné mestečko sa stalo našim „základným táborom“ . Služby Božie boli odbavované v Slovinskom aj Slovenskom jazyku. Kazateľom Božieho slova bol riaditeľ úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR pplk. Mgr. Milan Petrula. Do Slovinčiny kázeň prekladal  pán emeritný biskup Slovinskej evanjelickej cirkvi Gejza Erniša, ktorý plynule hovorí Slovensky, nakoľko jeho žena je Slovenka. Nedeľné popoludnie bolo venované relaxu a oddychu, a keďže Moravske Toplice sú kúpeľným mestečkom, mnohí radi využili možnosť navštíviť miestny termálny park s liečivou vodou.

Pondelok bol venovaný návšteve oblastného mesta Murska Sobota  -v našom poňatí by sme to mohli prirovnať ku krajskému mestu, kde sme navštívili najväčší evanjelický zbor v Slovinsku a miestny pán farár Leon Novak  nám odprezentoval históriu a súčasnosť  Slovinskej evanjelickej cirkvi aj postavenie v spoločnosti a prácu cirkevného zboru v tomto meste. Nakoľko rok 2017 je rokom, kedy si bude Európa i Svet pripomínať 500. výročie reformácie, mali sme možnosť presunúť sa ešte na jedno miesto – do dedinky Puconci, kde je najstarší evanjelický kostol v Slovinsku a je vybratý ako jedno z dvoch miest Slovinska, ktoré bude mať tú česť a bude počas roka 2017 niesť názov- Mesto reformácie. V tejto dedinke budú prebiehať rôzne podujatia, ktoré budú pripomínať dielo Martina Luthera.  Po obidvoch týchto miestach nás prevádzal pán emeritný biskup Erniša, ktorý nám pomáhal aj s tlmočením.

Popoludní sme sa presunuli na miesto mnohým známe z konania svetového biatlonového pohára  - Pokljuky – kde sme v zariadení ministerstva obrany Slovinskej republiky pobudli tri noci. Tu sme mali možnosť stretnúť sa vojenskými duchovnými Slovinskej armády a k našej delegácii sa pripojil aj vojenský duchovný Alexander Erniša, ktorý nás sprevádzal až do konca pobytu v Slovinsku.

Na spoločnom večernom zhromaždení nás pozdravil aj zástupca vikára Slovinského vikariátu a oboznámil nás s činnosťou, ktorú vykonávajú ako duchovní rôznych konfesií v Slovinskej armáde.

Ďalšie dva dni boli venované kontaktom s horskou službou.  V utorok skoro ráno sa  vydala spoznávať krásu Julských Álp spoločne so slovinským vojenským duchovným a členmi horskej služby sa podujala vystúpiť na národný vrch Slovinska Triglav- 2864m skupinka 23 členov našej 33 člennej delegácie. Bol to ohromný zážitok a krásne chvíle, keď sme sa po absolvovaní výstupu mohli všetci, Slovinci aj Slováci, s vďakou v srdci za to, že sa nikomu nič zlé nestalo,  za krásny čas, príjemnú atmosféru v  precítení ľudskej spolupatričnosti zhromaždiť v horskej kaplnke vo výške 2515 metrov. Tu sme vo večernom čase pri sviečkach mali pobožnosť ktorá bola odbavovaná slovinským vojenským duchovným Aleksandrom Ernišom a slovenským policajným duchovným Milanom Petrulom.

V ďalší deň náš čakal zostup do základného tábora a presun do Pokljuky. Cestou sme sa zastavili v stredisku Krajinska Gora a Planica, ktoré sú známe milovníkom zimných športov.

Nasledoval štvrtok a my opúštajúc krásne stredisko Pokljuka sme sa vydali na cestu do hlavného mesta Slovniska, Ľubľany, kde našu policajno-hasičskú delegáciu prijal  biskup Slovinskej evanjelickej cirkvi pán Geza Filo. Po prijatí, v ktorom nás oboznámil s postavením a štruktúrou a históriou Slovinskej evanjelickej cirkvi sme sa vydali objavovať krásy starého mesta a spoznávať kultúrne pamiatky. Popoludní náš čakal presun do základného tábora - Moravskych Toplic.

Posledný deň nášho pobytu bol venovaný návštevám polície a hasičov v krajskom meste Murska Sobota. Slovenskú delegáciu prijal riaditeľ policajnej správy Murska Sobota,  pán Mag. Damir Ivančić,  ktorý nás spolu so svojim kolegom oboznámil o činnosti a zložení Polície v Slovinsku, no hlavne sme rozoberali problematiku ochrany štátnych hraníc v súvislosti s migračnou krízou, nakoľko Slovinská hranica s Chorvátskom je vonkajšou hranicou Schengenského hraničného systému a museli riešiť mnoho komplikovaných situácií v súvislosti s migrantmi. Po oficiálnom prijatí sme sa presunuli na obvodné oddelenie Policajného zboru v Murskej Sobote, kde sme si pozreli priestory vrátane ciel policajného zaistenia, telocvične, ukázali nám techniku, ktorú používajú na služobnú činnosť. Po mnohých osobných rozhovoroch a otázkach sme sa s kolegami  -policajtmi v Murskej Sobote rozlúčili a presunuli sa k hasičom, kde sme boli tiež milo a srdečne prijatí hlavným veliteľom dobrovoľných hasičov ako aj oblastným riaditeľom hasičskej správy Murská Sobota.  Po prezentácii, kde nás oboznámili s členením a fungovaním hasičov v Slovinsku, ktorí sú organizovaní na silnej tradícii  dobrovoľných hasičských zborov sme sa presunuli na operačné stredisko tiesňového čísla 112 pre oblasť Murská Sobota a následne na hasičský dvor, kde sme si so záujmom prezreli zásahovú hasičskú techniku.

Týmto sme zakončili oficiálnu časť nášho cestovateľského seminára  a vrátili sme sa na základný tábor, kde bol pred nami už posledný spoločný večer, ktorý sme strávili s našimi vzácnymi sprievodcami po Slovinsku, pánom emeritným biskupom Ernišom a jeho synom Alexandrom, ktorí sa nám stali veľmi blízkymi a vzácnymi ľuďmi, priateľmi. Patrí im veľké poďakovanie za ich obetavosť, láskavosť  a ľudskosť, ktorú sme mohli aj vďaka nim zakúsiť a prežiť. Vzájomne sme sa mohli utvrdiť v tom, že je veľmi potrebné byť zástancom a šíriteľom hodnôt, ktoré ľudí spájajú a obohacujú. Na tieto spoločné chvíle, strávené v Slovinsku medzi milými a srdečnými ľuďmi, budem zaiste všetci dlho a radi spomínať a možno, snáď niekedy v blízkej budúcnosti budeme môcť do  Slovinska opäť zavítať.

Autor: Milan Petrula, - Dátum: 25.10.2016
Hodnotenie:
Čítanosť: 318


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu