Duchovne po stopách hrdinov SNP

V dňoch 24.-26. mája sa uskutočnil 1. ročník symbolického trojdňového vojenského pochodu Duchovne po stopách hrdinov SNP. Na 87-kilometrovej trati zo Zvolena cez Banskú Štiavnicu, Kremnicu až do Banskej Bystrice kráčali s takmer siedmimi desiatkami príslušníkov ozbrojených síl aj stredoškoláci, príslušníci policajného zboru či vojenskí dôchodcovia.
„Podporiť odkaz Slovenského národného povstania sa dá rôzne a ak to urobia vojaci spolu s mladými ľuďmi má to nielen symboliku, ale aj silu,“ uviedol plukovník Marián Bodolló, generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl a ozbrojených zborov. „Pri vlaňajšom nultom ročníku, kedy sme putovali medzi Rimavskou Sobotou a Tisovcom, sme si overili, že takéto podujatie má zmysel. Aj preto, lebo starostovia obcí či primátori miest nás vítali naozaj s otvorenou náručou, a to tiež ako protiklad niektorých tendencií, ktoré by chceli SNP vidieť v inom svetle, než je to pravdivé,“ dodal Milan Gajdoš z Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ, ktoré pochod organizovalo. Aj teraz organizátori spolupracovali so starostami približne dvoch desiatok obcí a primátormi troch miest. Tiež s oblastnými výbormi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Sprievod vojakov a mladých ľudí vzdal úctu i pri nenápadných pietnych miestach ako je hrob neznámeho rumunského vojaka v katastri obci Dubové či pri pamätníku padlých sovietskych letcov v lese nad Malachovom. Samozrejme, aj pri pamätníkoch SNP vo Zvolene či v Banskej Bystrici. „Na trase pochodu sme si uctili pamiatku hrdinov SNP spolu s obyvateľmi jednotlivých dedín i miest a v rámci rozhovorov sme venovali priestor súčasným prejavom násilia či extrémizmu,“ poznamenal plk. Bodolló.
V rámci duchovnej časti podujatia sa príslušníci silových zložiek aj študenti zamýšľali aj nad hodnotami vyvierajúcim z kresťanského učenia ako súčasti slovenskej histórie. Zároveň si pripomenuli odkaz reformácie, ktorá sa začala pred 500 rokmi, pričom pochod prechádzal niektorými z miest, ktoré boli v období reformácie združené v tzv. Heptapolitane siedmych stredoslovenských banských miest.

Autor: Pavol Vitko, Foto: ueps - Dátum: 30.05.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 379


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu