Detský biblický tábor

V dňoch 12.7.2015 - 19.7.2015 sa konal letný tábor pre deti príslušníkov a zamestnancov OS SR, PZ SR, ZVJS SR v krásnom prostredí misijného strediska Matejková v Brezovej pod Bradlom. Hlavný vedúci tábora generálny duchovný plk. Marian Bodolló umožnil zúčastniť sa tábora aj niekoľkým deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia a deťom z detského domova a tým im spríjemniť neľahkú situáciu.
Rána začínali samozrejme rozcvičkou na slnkom zaliatej lúke. Po osobnej hygiene a uprataní chatiek sme sa zhromaždili v jedálni k spoločným raňajkám. Bolo nádherné vidieť, ako sa niektoré deti s radosťou chytili služby okolo stola. Ranné zamyslenie sa nad Božím slovom sme otvorili piesňami na oslavu Pána Ježiša Krista a Jeho dobroty. Deťom k srdcu prirástli najmä piesne Zlož svoju starosť na Pána, či Vďaka, Ježiš. V krátkej scénke alebo v príhovore sme hovorili o pokladoch, lebo kde je Tvoj poklad, tam bude aj Tvoje srdce. Venovali sme sa podobenstvu o vzácnej perle, teda nesmiernej láske, s ktorou nás Boh hľadá a dáva všetko, aby nás získal - aj život svojho Syna. Hovorili sme tiež o poklade, ktorý zabíja, ako to nachádzame v príbehu o izraelskom bojovníkovi Achanovi, ktorým je hriech.
Nasledovali dopoludňajšie turnaje - ringo, netradičný volejbal, viazanie uzlov, vodný volejbal, vlajky, vojna farieb a podobne. Poobede nasledovali netradičné táborové hry ako Hľadanie nerastov, Varenie vajca na vode (pre tých, čo si to nevedia predstaviť: založíte oheň na hladine potoka, postavíte naň konzervu s vodou a uvaríte vajce natvrdo), Varenie mäsa v zemi (zabalíte rezeň do paprade a udusíte medzi kameňmi v zemi). Svoje lezecké sily si deti mohli zmerať na lanovej dráhe počas táborovej olympiády. Nechýbal ani nočný výlet na Hradište, večera v tráve pri starej horárni, či šantenie na kúpalisku.
Večer sme sa započúvali do nádherného príbehu amerického a japonského letca, ktorí v 2. svetovej vojne bojovali proti sebe a neskôr chodili po svete, aby svedčili o sile odpustenia. Generálny duchovný svedčil na tému Strach o Božom zaopatrení na misii v Afganistane, dotkli sme sa aj témy Okultizmus. Je krásne počuť z úst chlapca, ktorý si príde pre modlitbu a povie: Chcem odpustiť svojmu bratovi, ale neviem ako. Alebo z úst dievčat: Už nechceme nosiť červený náramok, chceme poznať Boha bližšie. Je krásne vidieť, ako sa chlapci sýtia mužnosťou vedúcich a krásne počuť, keď chlapec bez otca pozoruje mužnosť a lásku vedúceho a potom vyzná: Chcel by som, aby si bol mojím otcom...
Tábor ukázal niekoľko vecí: ako veľmi potrebujú deti v dnešnom svete plnom zlého zažiť Božiu otcovskú lásku a ako veľmi potrebujú synovia zažiť svojich otcov bok po boku v ich mužskej sile, aby spevneli vo svojej identite. Domov sme sa vrátili plní zážitkov a podnetov na modlitby.
 

Autor: Milica Križanová, Foto: Milica Križanová - Dátum: 01.08.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 319


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu